Адеми: Се разгледуваат опции за невакцинираните деца при упис во училиште

Од:

Министерот за образование и наука Арбр Адеми денеска изјави дека се разгледуваат сите опции за невакцинираните деца кои треба да го започнат основното образовение, со цел да се запазат законите, како и јавното здравје.

Наведе дека е остварена средба со министрите за здравство и за правда, Венко Филипче и Рената Дескоска, како и дека повторно за прашањето ќе се разговара на седница на Влада.

– Една од опциите кои се разгледуваат е да се запишат учениците, во меѓувреме да се вакцинираат, или во септември, почеток на септември, да има теренска вакцинација за сите ученици кои не се вакцинирани, посочи Адеми.

Истакна дека дополнително ќе бидат спроведени консултации со експерти со цел да се најде најдоброто решение, поради тековната епидемија на морбили.

Би можело да ве интересира

Бесплатна вакцинација против грип за ризични групи

Донесени законите за основно образование и за наставници и стручни соработници во основните и средни училишта

Ана Ололовска

Јавна расправа во Собранието за Предлог законот за основното образование

Ана Ололовска

И од септември упис во градинки само со уреден вакцинален картон

Ана Ололовска

Адеми: Не сум заинтересиран за козметичка туку за суштинска реформа на образованието

Ана Ололовска

Адеми: Известувањето за сведителствата е согласно уставните одредби

Ана Ололовска