Адеми: Доколку е потребно, можно е пролонгирање на наставата

Од:

Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска информира дека ја следат ситуацијата со грипот во земјава и согласно околностите ќе бидат преземени соодветни мерки, вклучувајќи и можно е пролонгирање на образовно-едукативниот процес.

– На дневна основа ја следиме ситуацијата. Во постојана комуникација сме и со Министерството за здравство и со другите институции. Ќе ја следиме состојбата и согласно со околностите ќе преземеме конкретни мерки, рече Адеми на прес-конференцијата во седиштето на ДУИ.

Тој посочи дека во моментот нема нешто конкретно и оти ситуацијата ќе продолжи да се следи.

– Ја следиме ситуацијата и доколку е потребно, можно е да имаме пролонгирање на образовно-едукативниот процес, зависно од заклучоците што ќе дојдат од соодветните надлежни институции, изјави Адеми.

Би можело да ве интересира

Конкурс за прием на средношколци во јавните ученички домови во 2020/2021

Ана Ололовска

МОН го објави Конкурсот за запишување во средно образование во 2020/2021

Ана Ололовска

МОН работи на решение за учениците кои немаат пристап до интернет

А1он

Адеми: ДИЦ има предлог за државната матура, ја следиме ситуацијата и нема простор за паника

А1он

ВИДЕО: Национална веб-платформа за далечинско учење за основците и средношколците

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Адеми: Се уште не сме дискутирала за конкретен предлог од политичка партија

Ана Ололовска