Твитер: Да го ставиме Заев и директор на МКЦ, па на банкнота од 5000 денари

По реконструкцијата на Владата на премиерот Зоран Заев, корисниците на социјалната мрежа „Твитер“ со бројни коментари за изборот на новите министри со најавената метла. Мнозинство од нив велат дека очекувале повеќе разрешувања и именувања на квалитетни кадри, додавајќи дека метлата на премиерот е „чупава“. Некои од нив предложија да не се сквернави зборот „метла“ во политички цели.

Новинарот Ивор Мицковски напиша дека ова не е реконструкција, туку деконструкција на ужасна влада. Тој додава дека Владата сама се руши.

Откако премиерот Зоран Заев обзнани дека себеси се именува за министер за финансии, а разрешениот министер Садула Дураку од Министерството за животна средина, го именува за министер во новото министерство за политички систем и односи во заедници, на социјалните мрежи коментираат „Влада, составена од Заев и Садула“.

Низа реакции доаѓаат за веста дека премиерот Зоран Заев ќе биде нов министер за финансии. Корисниците на „Твитер“ пишуваат „Викаш електричар во куќа, Заев доаѓа бојлерот да ти го поправи, после да те страв да се избањаш“, „Таман ќе помислите дека денеска недела, нема глупости од Влада, и слушаш дека Заев ќе биде и премиер и министер за финансии. Како ви успева бе секоја ден глупости да правите какоо“, „Според Заев , за министер за финансии треба да знаеш само да потпишуваш налог за задолжување“, „Заев нека биде и директор на МКЦ“.

 

 

Би можело да ве интересира

Заев го промени телефонскиот број, како дел од мерките за безбедност и внимателност во дигиталните комуникации

(ВИДЕО) Заев: Kики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат

Галена Николовска-Ризвановиќ

(ВИДЕО) Заев: СЈО се интегрира во Обвинителство за организиран криминал на чело со Русковска

Ана Ололовска

Влада: Откажана лидерската средба, одбиваме партиски ултиматуми и блокада на напредокот на земјата

Ана Ололовска

Заев: Немам добиено писмо од Мерко

Кристијан Ландов

Васко Ковачевски нов директор на ЕЛЕМ

Татјана Ташкова