80 килограми марихуана запленети на брегот на Охридското езеро, уапсени две лица

Од:

Две лица ккај кои биле пронајдени 80 килограми марихуана вредна околу 250.000 евра биле уапсаени доцна синоќа на регионалниот пат Струга-Охрид информираат од Министерството за внатрешни работи. Дрогата била спакувана во четири торби.

-Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за гранични работи Запад при БЈБ, во координација со Основното јавно обвинителство Струга, на 31.07.2021 во вечерните часови, на регионалниот пат Струга-Охрид, во близина не месноста Сатеска кај Струга, на брегот на езерото, лишија од слобода две лица, во чија непосредна близина се пронајдени четири торби со марихуана во вкупна тежина од околу 80 килограми, во вредност од околу 250.000 евра, се вели во соопштението од МВР.

Дрогата е предадена на вашетачење. По насоки на ОЈО Струга ќе биде поднесена кривична пријава, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, по член 215 од Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

Македонската и германската полиција запленија марихуана вредна над 100.000 евра

Спречен шверц на 38 килограми канабис од албанска на македонска територија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Ана Ололовска

Обвинителство за организиран криминал и МВР спроведоа акција против дилери на дрога

Ана Ололовска

МВР: Запленета дрога со вредност околу 70.000 евра, приведени четири лица

Ана Ололовска

Прегазен пешак во Илинден, возачот побегнал

Ана Ололовска