„8 Септември“ прерасна во голем медицински центар со висок квалитет и одлична опременост

Од:

Со набавката на четири дигитални рендген aпарати, со отворањето на ново целосно реконструирано одделение за невролошки заболувања и интензивна нега и со набавката на нови лифтови со поголема носивост од претходните, ЈЗУ-ГОБ „8 Септември“ е одлично опремена и може да се носи со најсовремените болници во моментов во Европа. „8 Септември“ прерасна во еден голем медицински центар со висок квалитет и со одлична опременост.

Ова денеска го изјави премиерот Никола Груевски, кој заедно со министерот за здравство Никола Тодоров ја посетија ЈЗУ-ГОБ „8 Септември“.

Груевски информира дека во јануари и февруари годинава заврши постапката за набавка на нова апаратура, главно за Градската општа болница „8 Септември“. – Деновиве опремата почна да пристигнува. Пристигнаа четири дигитални ренгени, од кои еден веќе е монтиран. Се работи за нови, најсовремени, од кои некои пред неколку недели се излезени од производство, рече Груевски и потсети дека во оваа болница досега имаше само еден аналоген рендген, а имало потреба од повеќе.

Се работи, како што додаде, за задоволување на капацитетите бидејќи болницата имаше потреба од повеќе рендгени.

Втората значајна работа, како што рече, е тоа што болницата отвори ново целосно реконструирано одделение кое претходно беше нефункционален простор во болницата, за невролошки заболувања и за интензивна нега, целосно опремено. Набавени се комплетно нови најсовремени лифтови и со поголема носивост од претходните.

Груевски информира дека во тек е пристигнување и на останатата опрема од последната јавна набавка, која целосно ќе биде доставена до јуни годинава.

Потсети дека во меѓувреме се одвиваат различни обуки за лекарите од оваа болница. Дел од нив се во Канада, Монтреал и на други места, а дојдени се и лекари од странство, од САД кои тука работат и прегледуваат пациенти.

Би можело да ве интересира

Протест против насилството врз здравствените работници и пред стара Градска болница

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новинарите го прашаа Филипче зошто дошол на протестот

Виктор Јованов

(ВИДЕО) Протест против насилството врз медицинарите: Следниот протест ќе започне и нема да заврши, ова е последно предупредување

Виктор Јованов

ВИДЕО: Започна протестот на Клиника против насилството врз медицинските работници

Виктор Јованов

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат поради ненамерни лекарски грешки

Пет лица затруени со храна од ресторан во Брвеница

Виктор Јованов

1 comment

Ната 26/03/2013 - 01:36 at 01:36

Уште да работат апаратите,или работат за одбраните!

Reply

Leave a Comment

1 × one =