„27 април“: Се изведуваат дополнителните докази на предлог на одбраната на Митко Чавков

Од:

Со изведување дополнителни докази предложени од одбраната на обвинетиот Митко Чавков почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија.

Се презентираат наслови на службени документи од Министерството за внатрешни работи, како и информацијата за извршени активности на полицијата за планот Платформа.

Покрај тоа, се читаат и наслови на записници за одржани средби на директорот на БЈБ со подредените.

Записници за активности на Оперативниот штаб за повеќе денови од март и април 2017 година, како и записник од колегиумот на министер за внатрешни работи за оперативната акција „Платформа“.

Денеска треба да бидат изнесени и дополнителните докази на обвинетите Душко Лазаров и Крсто Мукоски.

Би можело да ве интересира

Џолев: Во брзо време ќе има оценка на обвинението за организаторите на 27 април

Ана Ололовска

Кривичен четири месеци не може да го оцени обвинението за организаторите на „крвавиот четврток“

Виктор Јованов

Советот на јавни обвинители ги спаси од дисциплинска обвинителите кои не постапија на крававиот четврток

Васко Маглешов

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите сметаат дека рокот за жалба е прекраток

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Ќе се бара екстрадиција за Груевски како организатор на 27 април

Ана Ололовска

Кацарска нема да ги суди организаторите на „27 април“

Ана Ололовска