22-годишен скопјанец осомничен за продажба на марихуана

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Како што соопшти денеска Јавното обвинителство, осомничениот 22-годишен скопјанец, во домот во кој живеел во населбата Радишани, на 24 јуни, неовластено заради продажба држел наркотична дрога – марихуана со вкупна нето маса од 534,59 грама, спакувана во 11 најлонски пакувања со различна грамажа. Дрогата била пронајдена при претрес извршен во неговата соба, при што била одземена и една дигитална вага со остатоци од наркотична дрога.

– Бидејќи постојат околности кои упатуваат на опасност од бегство и можност осомничениот да го повтори делото, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, се вели во соопштението од Јавното обвинителство.

Би можело да ве интересира

Тетовското обвинителство поведе постапка за дилер на дрога, определен притвор

Ана Ололовска

34-годишен тетовец доби 30 дена притвор, полицајците во долната облека му нашле 45 грама марихуана

А1он

Средношколка фатена со кокаин, средношколец со марихуана

Искра Манојлоска

Прилепчанец осомничен дека одгледувал канабис во дворот на својата викендичка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ќесиња марихуана паѓаа од небото во Тел Авив

Ана Ололовска

Запленети марихуана и стебла канабис во Прилепско, едно лице притворено

Ана Ололовска