211 сообраќајни прекршоци во Скопје

Од:

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (7.10.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 211 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 13 санкции, 16 мерки за возење без возачка дозвола, 25 санкции за прекршоци што ги прават пешаците, седум мерки за возење под дејство на алкохол.

Изречени се шест мерки за користење мобилен телефон при возење, 12 санкции за технички неисправни возила во јавниот превоз, 12 мерки за вградени неатестирани фолии (затемнети стакла), осум санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло).

Засилените акциски контроли продолжуваат.

Би можело да ве интересира

Ноќеска во Штип се казнети 19 пијани возачи

Ноќеска МВР откри 178 пијани возачи

Санкционирани 54 возачи под дејство на алкохол на територија на СВР Битола

204 сообраќајни прекршоци во Скопје, 51 за брзо возење

99 санкционирани возачи во Скопје, 28 под дејство на алкохол

171 сообраќајни прекршоци во Скопје