Марковска: По скандалозните злоупотреби на Комисијата за Онкологија никој нема доверба во Мизрахи

Од:

И денеска нема закажано седница на Анкетната комисија за Онкологија, ДПМНЕ втор ден бега. Срамната и неодговорна е злоупотребата на Анкетната комисија за случајот Онкологија од страна на ДПМНЕ и претседателката Рашела Мизрахи вели пратеничката на СДСМ Даниела Марковска.

– Во текот на вчерашниот ден Мизрахи и ДПМНЕ направија преседан во македонското Собрание. Заклучоци напишани во Белата Палата, без ниту еден доказ и без основа, беа прочитани и комисијата прекината. Без притоа воопшто и да се направи обид да се дојде до заеднички заклучоци, усогласени од членовите на Анкетната комисија. Ние се спротивставивме за оваа злоупотреба, за овој преседан по што пратениците на ДПМНЕ, виде јавноста, цел ден бегаа од седницата. Еве истото се случува и денеска. Сомнително е и тоа што единствено Милан Ристевски не беше пред анектната комисија, но за ова дополнително ќе се информираме. Случајот Онкологија после 30 години го отворија институции во време на СДСМ и без разлика на ваквото однесување на ДПМНЕ одговорност за сите ќе биде утврдена, рече на прес конференција во Собранието Марковска.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори

Предраг Петровиќ

Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе законски измени за да нема пораст на функционерските плати

Кузеска: Наместо аматерски скечеви пратениците од ДПМНЕ да ги вратат дипломатските пасоши со новото уставно име

Ковачевски: Со СДСМ граѓаните имаат поголеми плати и пензии

(ВИДЕО) Маркоска: Надвор од Собранието обезбедувањето на Мицкоски тепа полицајци, внатре, пратениците на ДПМНЕ блокираат закони за вработените во МВР

Горан Наумовски

Ковачевски и Ахмети до крајот на неделава ќе се договорат, дали одат во коалиција или самостојно на избори