1408 стари пушки пронајдени во близина на поранешниот гарнизон во Битола

Од:

1408 стари пушки кои потекнуваат од балканските војни се пронајдени при изведување градежни работи во близина на поранешниот гарнизон во Битола соопшти Центарот за управување со кризи.

Оружјето е подигнато и складирано на безбедно од екипи на битолската канцеларија на Дирекцијата за заштита и спасување.

Од Центарот апелираат до граѓаните доколку случајно пронајдат оружје, бомби, гранати и слични неексплодирани бојни средства од минатите војни да не ги допираат и поместуваат, туку само да пријават на единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК.

„Потоа надлежните за Неексплодирани убоити средства (НУС) од Системот за управување со кризи безбедно ќе ги отстранат и неутрализираат, согласно стандардни оперативни процедури“, велат од ЦУК.

Би можело да ве интересира

Возило излетало на железничка пруга, повредени се две лица кои ги извлекувале пожарникари

A1on

На дива депонија во Лисиче фрлени одрани животни

A1on

Змии во населени места – Што да прават граѓаните ако наидат или бидат каснати од змија совети од ЦУК

(ВИДЕО) Падна потпорниот ѕид кај Детската клиника – никој не го санирал две години

Анита Петровска Рајковиќ

Пријави за змии во дворови на болница и факултет, од ЦУК апелираат на внимателност

Орце Костов

Извлечено тело на старец од Тополка, бил пријавен за исчезнат