Замрзнување цени и на други производи, не само на лебот – најави Ковачевски

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски најави дека во блиска иднина владата би можела да ги замрзне цените и на други основни производи, не само на лебот.

-Во Министерството за економија се прават анализи во однос на цените и на други основни прехранбени производи. Така што, во блиска иднина можно е да следува замрзнување на цените и на други коишто се сметаат за основни прехранбени производи.

Но, за тоа не би сакал да навлегувам во детали додека не бидат направени калкулациите. Кога ќе бидат направени и донесени соодветните одлуки веднаш ќе бидете информирани, рече Ковачевски.

Тој обвини дека се заработува на грбот на граѓаните и дека компаниите кои не сакаат да произведуваат и испорачуваат леб се тие компании кои добија најголеми субвенции за електричната енергија.

Дециден е дека одлуката да се замрзне цената на белиот и полубелиот леб ,е донесена врз основа на законите за трговија, за заштита на потрошувачи и заштита од конкуренција.

 

Би можело да ве интересира

Од денеска не важат замрзнатите цени на храната – се стравува дека нагло се ќе поскапи

Анита Петровска Рајковиќ

Од денеска основните производи со „одмрзнати“ цени, поскапувања не се очекуваат

Горан Наумовски

Битиќи: Нема услови да се зголемат цените на производите по одмрзнувањето, но ќе реагираме ако има потреба

Ана Ололовска

Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи

Катерина Павлова-Николовска

Бектеши: По направените анализи ќе се носи одлука дали ќе има ново замрзнување на цените на овошјето и зеленчукот

Ана Ололовска

Цените на овошјето и зеленчукот ќе останат замрзнати до 31 мај