Заев: Просечната плата продолжува да расте и во услови на здравствено-економска криза

Од:

Зголемување од 8,5 отсто на просечната плата е забележано во јули оваа година во споредба со истиот месец минатата година, напиша денеска на својот Фејсбук профил премиерот Зоран Заев, напоменуваќи дека просечната плата продолжува да расте и во услови на здравствено-економска криза.

Просечната плата продолжува да расте и во услови на здравствено-економска криза. Имаме зголемување од 8,5% во јули 2020…

Posted by Zoran Zaev on Вторник, 22 септември 2020

-Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната нето плата во јули изнесувала 27.231 денар, и е зголемена за 2.127 денари. Ова се должи на зголемувањето на платите во образованието и здравството во изминатава година, како и на ефикасните антикризни мерки во време на пандемија, наведе Заев во статусот.

Нагласи дека Владата создава рамка која ќе овозможи платите и пензиите да продолжат да растат, а граѓаните да имаат поголема куповна моќ.

-Да обезбедиме подобар животен стандард и да ја намалуваме невработеноста.

Продолжуваме да вложуваме во човечкиот капитал, со тоа придонесеме во вкупниот раст на економијата. Економија, која е подготвена да одговори на новите предизвици и да понуди шанса за секој, напиша премиерот на својот Фејсбук профил.

Би можело да ве интересира

Просечната плата во декември 28.294 денари, забележан раст од 5,4 отсто

Ана Ололовска

Просечната нето плата во октомври изнесувала 27.899 денари

Ана Ололовска

Над 13500 барања поднесени за поддршка за исплата на плата во октомври, исплатени на скоро 12000

Ана Ололовска

Во септември просечната нето плата 27.405 денари

Ана Ололовска

Просечната плата во август 27.535 денари

Ана Ололовска

Просечната нето-плата во јули 27.231 денари

Ана Ололовска