Ковачевски: Успеавме просечната плата да ја издигнеме на 40.000 денари

Од:

„Од вчера просечната плата е рекордно највисоко ниво, 40.000 денари, тоа се 650 евра, што е за 360 евра повеќе од 2017 година. Рекордна минимална плата од над 22.500 денари ќе се обезбеди со следното усогласување согласно Законот за минимална плата, што ќе стапи на сила идниот месец. Тоа е за 180% зголемување споредено со претходно кога минималната плата беше 8.050 денари“, рече претседателот СДСМ, Димитар Ковачевски, во изјавата за медиуми по посетата на компанијата Киел во во ТИРЗ зоната во Тетово.

Ковачевски при посетата истакна дека иако успеавме да ги донесеме платите до ова историски највисоко ниво, платите на граѓаните секојдневно растат и ќе продолжат да растат.
Овие подобрувања кои се случуваат во моментов на економски план како што истакна Ковачевски се резултат на правилните политики но и на фактот дека СДСМ го цени трудот на работникот, а грижата за сите е темелот на социјаледмократските политики.

Тој посочи дека СДСМ работи во интерес на граѓаните и дека преку политиките кои се спроведуваа во Владите предводени од СДСМ, а особено во неговиот мандат парите се насочени кон граѓаните и има повеќе за сите, а сѐ со цел подобар европски стандард за сите граѓани, подобри услови за стопанството, раст на економијата. Ковачевски го потенцираше и одговорносто менаџирање со буџетот со што всушност се овозможува платите на граѓаните секојдневно да растат и да продолжат да растат во иднина.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: ДПМНЕ на Мицкоски е истото ДПМНЕ на стиропор, насилници, криминалци, заплашени медиуми, на шепотење и страв

Орце Костов

(ВИДЕО) Ковачевски: ЕУ е единствена шанса за вистински и суштински промени во Македонија

Орце Костов

Ковачевски: Мицкоски мисли на мораториум за членство во ЕУ

Мицкоски: Да беше тендер за ДУИ и Артан, Ковачевски веднаш ќе го сфатеше значењето на националното единство

Катерина Ѓуровски

Ковачевски: Најмалку 500 евра во акции за секое семејство, ги враќаме енергетските компании назад кај граѓаните

Катерина Ѓуровски

Мицкоски му одговори на Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси