За 7,7 отсто зголемен индексот на цените на угостителските услуги во јули 2023 во однос на истиот месец лани

Од:

Индексот на цените на угостителските услуги во јули 2023 во споредба со јуни 2023 година е зголемен за 0,1 отсто, објави Државниот завод за статистика.

-Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Храна за 0,1 отсто. Индексот на цените на угостителските услуги во јули 2023 година во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 7,7 проценти, наведува ДЗС.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – јули 2023 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 12,4 проценти, додека во однос на декември 2022 година е зголемен за 3,2 проценти.

Би можело да ве интересира

Поскапува еуросупер БС-95, цените на другите горива не се менуваат

Орце Костов

Дел од маркетите ги зголемиле цените, Пазарен инспекторат ќе проверува дали купувачите се доведени во заблуда

Орце Костов

Ќе се намалат цените на храната, а маркетите наместо 40 отсто ќе имаат рабат од 10 отсто

Орце Костов

Ковачевски тврди дека цените се намалени за 10 до 30 отсто, Статистика објави намалување од само еден процент за август

Орце Костов

Мицкоски: Им фалат пари во буџетот, затоа зголемуваат данок на основни производи

Ковачевски: И 10 отсто е повластена стапка, имаме најнизок ДДВ