Во 2021 година се очекува девалвација на доларот

Од:

Американската валута во 2021 година може да девалвира за една третина, предупреди поранешниот претседател на банката „Морган Стенли Азија“ Стивен Роуч.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека тоа може да доведе до нагло опаѓање на заштедите на домаќинствата и зголемување на државниот по успешното закрепнување по кризата на главните трговски партнери на САД.

Роуч тврди дека ерата на „прекумерните привилегии“ на американскиот долар како главна светска резервна валута се доближува до крајот.

– Валутите воспоставуваат рамнотежа меѓу внатрешната економска основа на земјата и надворешната перцепција за нејзината сила или слабост, изјави тој за Блумберг и додаде дека во САД таа рамнотежа брзо се менува, поради што во блиска иднина може да се очекува крах на доларот.

Би можело да ве интересира

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Бајден: САД се подготвени на сите потези на Северна Кореја

Ана Ололовска

Бајден во Токио ќе ја засилува Индо-пацифичката соработка

Ана Ололовска

Саливан: САД сакаат да го продлабочат економското партнерство со Тајван

Ана Ололовска

Кина со предупредување до САД: Не играјте на картата на Тајван, осудени сте на пропаст

Ана Ололовска

Њујорк тајмс: Три четвртини од Афроамериканците стравуваат од расистички напади

Ана Ололовска