(ВИДЕО) Бектеши: Мерката за „етничките вработувања“ е во Владината програма изгласана од Собранието

Од:

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за економија Крешник Бектеши.

Тој сепак прецизира дека мерката нема да важи само за Албанците, туку за сите етникуми и за сите правни субјекти во државата.

„Поглавјето во Владината програма, усвоена од Собранието. Тоа е поглавјето за еднакво општество за сите, страна 39, параграф 3 каде е опишано како ќе изгледа мерката. Политичарите да ги читаат мерките пред да даваат коментари“, рече Бектеши.

Министерот изјави дека веќе се разгледуваат неколку опции тоа од наредната година да почне да се реализира.

„Мојот личен став и на министерството е дека нашите сектори ќе работат на креирање на такви мерки. Што се однесува на коментарите, јас само би сакал да ве повикам на владината програма која се усвои од страна на собранието, а ние како членови на владата сме задолжени да ја реализираме“, рече Бектеши.

Тој најави дека со наредниот предлог буџет за 2021 година ќе се разгледа креирањето на ваквите мерки.

Бектеши појасни дека етничката припадност нема да биде пресудна при вработувањата, туку квалификациите.

Би можело да ве интересира

Битиќи: Ќе го отвориме царинскиот тарифник со цел негово усогласување со тарифите на ЕУ

Ана Ололовска

Битиќи: Доколку е потребно и во 2021 година ќе продолжи финансиската поддршка за исплата на платите

Ана Ололовска

Бектеши: Угостителите се помогнати со сите сетови економски мерки

Ана Ололовска

Потпишани договори со 48 компании за финансиска поддршка на инвестициите

Ана Ололовска

Укинатите субвенции за ПВЦ прозорци и печки на пелети се враќаат следната година

Маја Илиевска-Пачемска

Состанок на Битиќи со евроамбасадорот Гир – Пристапниот процес кон ЕУ национален интерес, посветеност кон реформите

Ана Ололовска