Туркиш ерлајнс ги откажа летовите за Украина и неколку градови во Русија и Белорусија

Од:

Турската национална авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“ денеска објави дека ги откажува летовите за Украина и неколку градови во Русија и Белорусија.

dobivaj vesti na viber

Мерката важи до 30 јуни годинава.

„Туркиш ерлајнс“ ги откажа летовите за Украина, руските градови Сочи, Ростов на Дон и Екатеринбург и белорускиот главен град Минск.

Во соопштението на авиокомпанијата се наведува дека мерката е донесена во врска со тоа што Украина го затворила својот воздушен простор за цивилни летови поради руската инвазија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Украинските војници кои го бранат Харков дошле до руската граница, тврди украински гувернер

Ана Ололовска

Русија објави нов извештај

Ана Ололовска

Сопруги на борците од Азовстал: Нашите сопрузи се подготвуваат за последната битка

Ана Ололовска

Нов извештај на британското разузнавање: Лукашенко распоредува специјални сили

Ана Ололовска

Украинци намерно го поплавија своето село за да ги спречат Русите: „Вредеше“

Ана Ололовска

ВО ЖИВО: Огромна вежба на НАТО, Украина се подготвува за руски напад во Донбас

Ана Ололовска