САД ги прекинаа летовите на сите авиони „Боинг-787“

Од:

САД донесоа решение за времено прекинување на летовите на „Боинг-787“ (Дримлајнер), кои ќе бидат подложени на преглед за безбедност, по серијата инциденти со овој вид на авиони.

dobivaj vesti na viber

– Пред идните летови, компаниите кои користат Боинг-787, ќе треба да ја докажат безбедноста на авионите, соопшти Федералната авијациска администрација на САД.

Авионите од типот „Дримлајнер“ доцнат и откажуваат летови поради истекување на масло и гориво, имаат проблем со акумулаторите и неисправност во сопирачкиот систем.

Со одлуката на Федералната авијациска администрација на САД 30 од 50 авиони „Боинг-787“ во светот засега нема да можат да летаат.

Чилеанската авио компанија „ЛАН Ерлајнс“ соопшти дека ги прекинува летовите на своите три авиони „Боинг-787“ по препораката од САД.

Истовремено, сите авиони од овој тип, кои работат во Јапонија, ќе останат приземјени, пред да биде потврдено дека се технички исправни.

Авијацискиот регулатор на Индија, исто така, соопшти дека и наредил на „Ер Индија“ да ги прекине летовите на сите шест авиони „Дримлајнер“, откако е изразено сомневање за нивната безбедност.

Од компанијата „Боинг“ изјавија дека нивните авиони „Дримлајнер-787“ се безбедни.

– Ние сме убедени дека 787 е безбеден. Ќе ги преземем сите потребни чекори во следните денови за да ги увериме нашите клиенти и патници во безбедноста на „Дримлајнер“ и авионите ќе се вратат во употреба, наведуваат од компанијата.

Би можело да ве интересира

Генерал Каволи е новиот командант на американските сили во Европа

Ана Ололовска

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Ана Ололовска

Врховниот суд на САД ја намали надлежноста на Владата во борбата со климатските промени

А1он

ВИДЕО: Бизон нападна семејство во паркот Јелоустон

Катерина Павлова-Николовска

СЗО: Американската забрана на абортусот ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Катерина Павлова-Николовска

Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

А1он