Почнува проектот за градење капацитети во градежниот сектор

Од:

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска ќе го отвори првиот состанок по повод отпочнувањето на проектот „Градење капацитети во градежниот сектор во Република Македонија“ (Build up skills MK).

Со проектот треба да се постигнат целите зацртани во Стратегијата 20/20/20 на Европската унија, како и подобрување на капацитетите и конкурентноста на градежната индустрија, во делот на градење и реконструкција на енергетски ефикасни објекти.

Проектот „Build up skills MK“ е дел од Програмата за конкурентност и иновативност на ЕУ (ЦИП-Интелигентна енергија), за која Министерството за економија е национален координатор.

Би можело да ве интересира

Над 2.500 земјоделски и прехранбени производи се очекува да поевтинат со новиот закон за нефер трговски практики

Орце Костов

Работниците со ниски приходи ќе добијат 3.555 ваучери за туризам од 300 евра

Орце Костов

Субвенции за клими: За југозападна Македонија ваучери од 25.000 денари, за останатите 2000 помалку

Орце Костов

Путин: Русија ја престигна Германија и стана првата економија во Европа

Горан Наумовски

Николовски: Очекувам цена до 400 денари за тутун од прва класа и минимум за 20 отсто повисоки откупни цени за годинава

Секој граѓанин треба да плати за тоа што потрошил: Бектеши повика да се реши проблемот со струјата во Слупчане

Орце Костов