Околу 10.000 вработени во Амазон ќе добијат отказ

Од:

„Њујорк тајмс“ денеска објави дека компанијата Амазон планира да отпушти околу 10.000 вработени, почнувајќи од неделава.

Весникот наведува дека тоа ќе биде најголем отпуштање во историјата на Амазон. Но, тоа би претставувало помалку од еден процент од глобалната работна сила на Амазон и три проценти од вработените во корпорациите.

Амазон на крајот на 2019 година пријави 798.000 вработени, но компанијата имаше 1,6 милиони работници со полно и скратено работно време на 31 декември 2021 година, што е зголемување од 102 отсто, пишува Њујорк Тајмс.

Годинава акциите на Амазон се намалија за околу 41 отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хаос во најава: Вработените во Амазон ќе штрајкуваат на црн петок

Орце Костов

Поглавар од Амазон: Реките пресушуваат, температурите се високи и има малку дожд

(ВИДЕО) Се изгубил во џунгла и преживеал 31 ден: Пиел дождовница и јадел црви

Катерина Ѓуровски

Шулце: Германија ќе вложи 222 милиони долари за заштита на амазонската прашума

„Амазон“ затвора три магацини во Велика Британија, ќе отпушти 1.200 вработени

А1он

Амазон планира да отпушти повеќе од 18.000 работници