Околу 10.000 вработени во Амазон ќе добијат отказ

Од:

„Њујорк тајмс“ денеска објави дека компанијата Амазон планира да отпушти околу 10.000 вработени, почнувајќи од неделава.

dobivaj vesti na viber

Весникот наведува дека тоа ќе биде најголем отпуштање во историјата на Амазон. Но, тоа би претставувало помалку од еден процент од глобалната работна сила на Амазон и три проценти од вработените во корпорациите.

Амазон на крајот на 2019 година пријави 798.000 вработени, но компанијата имаше 1,6 милиони работници со полно и скратено работно време на 31 декември 2021 година, што е зголемување од 102 отсто, пишува Њујорк Тајмс.

Годинава акциите на Амазон се намалија за околу 41 отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Вработените во Амазон ќе штрајкуваат на „Блек Фрајдеј“

А1он

(ВИДЕО) Штрајк на вработени во Амазон во Германија

Вработените во Амазон гласаа за формирање синдикат на магацинот на Стејтен Ајленд

А1он

Уред на Амазон препорача на девојче да предизвика струен удар

Ана Ололовска

Италијанскиот пазарен регулатор го казни Амазон со 1,13 милијарди евра

Протести ширум светот против Амазон

А1он