Ноември катастрофален за економијата

Од:

А1 он од извори во Заводот за статистика дознава дека месец ноември според првичните показатели е најлошиот ноември од македонската независност до денес, за економските текови.

dobivaj vesti na viber

Падот на големопродажбата, малопродажбата, производството и извозот во ноемвр, сите индикатори се негативни.

Имаме огромен пад на индустриското производство, незапамтен за месец ноември.

Доколку вака продолжат трендовите и наредните 2-3 месеци сите предвидувања на Владата и на дел од експертите ќе паднат во вода. Во македонската економија се наѕира огромна рецесија.

Би можело да ве интересира

Бектеши: Се замрзнува маржата на лебот, шеќерот и зејтинот на 5%, а на брашното, макарони, ориз, кравјо млеко и јајца на 10% во трговија на големо и мало

Ана Ололовска

Битиќи и Лорковски: С. Македонија останува посветена на европскиот план за диверзификација и праведна транзиција од фосилни кон обновливи извори на енергија

Ана Ололовска

Бектеши: Сите трговци во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници, работниците ќе добијат 100% поголема дневница

Ана Ололовска

Битиќи од Кралството Данска: Јакнењето на вредносните ланци во регионот носи компетитивна предност за нашите земји

Ана Ололовска

Битиќи: Поедноставните регулативи и постапки кај царинските управи носат успешна економска соработка

Ана Ололовска

Бектеши во Софија: Историјата да се тргне настрана, да изнајдеме заеднички решенија во интерес на сите земји во регионот

Ана Ололовска