Нисан отпушта над 10.000 работници

Од:

Јапонскиот производител на автомобили, Нисан Мотор Ко ЛТД има намера да отпушти повеќе од 10.000 вработени во своите фабрики ширум светот, открива неименуван познавач на состојбите во фирмата.

Од Нисан одбија да ги коментираат наводите, меѓутоа се претпоставува дека планот за отпуштања, како и финансиските резултати на компанијата, ќе бидат претставени утре.

Горенаведената бројка изнесува седум отсто од вкупната работна сила на Нисан, а отпуштањата се очекуваат во земјите со ниска стапка на искористеност.

Нисан во мај прогнозираше 28-отстотен пад на годишните оперативни добивки, што заедно со ланскиот пад, чинат вкупен пад од 45 отсто.

Рено поседува 43 отсто акции во Нисан.

Би можело да ве интересира

Битиќи за владината набавка на 45 нови возила: Подобро е на лизинг, трошоците се помали

Орце Костов

ЕСМ ќе плати 2,3 милиони евра за нови автомобили: Мора да имаат екран на допир и камера за паркирање

Орце Костов

Луксуз во време на криза: МНР ќе потроши 900.000 евра за наем на 175 возила за самитот на ОБСЕ

Орце Костов

Во Министерството за финансии треба да се одржи состанок со увозниците на моторни возила

Владо Јаневски – бренд амбасадор на NISSAN QASHQAI

Пет службеници од МВР дел од група која криумчарела возила вредни над 500.000 евра: Уапсени се 18 лица, за шестмина се бара притвор

Орце Костов