nisan

Магазин

Нисан вложува над милијарда евра во фабрика за електрични возила во Англија

А1он
Британскиот огранок на јапонската фирма „Нисан мотор корпорејшн“ објави дека ќе вложи 1,18 милијарди евра, со својот кинески партнер „Енвижн АСЕЦ“, за изградба на поголема
Свет

САД испорача во Јапонија татко и син што наводно му помогнале на директорот на Нисан да избега во Либан

А1он
Американските државјани Мајкл и Питер Тејлор, татко и син, обвинети за помагање на поранешниот претседател на „Нисан Мотор“, Карлос Госн, да избега од Јапонија, денеска
Свет

Поранешната министерка Рашида Дати за совети наплатила 900.000 евра од Карлос Госн

А1он
Француското Министерство за правда води истрага за исплатените 900.000 евра во 2010 година од холандската подружница на Рено-Нисан за поранешната европратеничка, Рашида Дати, за наводни
Економија

„Нисан“ годинава ја очекува најголемата загуба во својата историја

А1он
„Нисан мотор“ денеска процени дека ќе забележи најголемата годишна деловна загуба во својата историја и дека продажбата на возилата ќе падне за 16 проценти, додавајќи дека пандемијата
Свет

Поради големите загуби „Нисан“ ја затвора фабриката во Барселона

А1он
Јапонскиот „Нисан мотор“ одлучи да ја затвори својата фабрика во Барселона, како дел од глобалното реструктуирање. Тоа ќе предизвика губење на околу 3.000 работни места,
Економија

„Нисан“ бара 10 милијарди јени отштета од екс шефот Гон

А1он
Јапонскиот производител на автомобили Нисан денеска соопшти дека поднеле граѓанска тужба против поранешниот главен шеф Карлос Гон, со која бараат отштета од 10 милијарди јени
Свет

Јапонија издаде налози за апсење на избеганиот директор на „Нисан“ и неговите помагатели

А1он
Јапонските власти денеска издадоа налог за апсење на поранешен војник на американските специјални сили и за уште две лица заради сомнение дека му помогнале на