Непроменети цените на угостителските услуги во јуни во однос на мај

Од:

Цените на угостителските услуги во јуни во однос на мај годинава останале на исто ниво. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Алкохолни пијалаци за 0,1 процент и Безалкохолни пијалаци за 0,1 процент, објави денеска Државниот завод за статистика.

Во јуни годинава во однос на јуни лани, угостителските услуги поскапеле за 0,2 отсто.

Во периодот јануари – јуни годинава, споредено со истиот период од минатата година, цените на угостителските услуги се зголемени за 0,3 оттсо, додека во однос на декември 2020 година за 0,1 отсто.

Би можело да ве интересира

Бизнисот бара ревидирање на мерките

Ана Ололовска

СУТКОЗ: Кризата поминува, работници во угостителството нема

Ана Ололовска

Бектеши: Се реализираат сите мерки од шестиот пакет, угостителите може да аплицираат согласно критериумите

Ана Ололовска

Угостителските услуги во мај поскапеле за 0,3 отсто

Ана Ололовска

НУК со барање до Владата да бидат опфатени сите угостители со финансиската поддршка

Ана Ололовска

6.000 кафеани, барови и дискотеки ќе добијат државна помош

Жарко Настоски