Наумов: Во ноември јавниот долг ќе се зголеми за 12,2 милиони евра

Од:

Дополнителниот заменик-министер за финансии Кире Наумов денеска изјави денеска дека Министерството за финансии во ноември продолжува со зголемување на јавниот долг за нови 12,2 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

– И покрај тоа што во периодот од 8 ноември 2016 година до 15 ноември 2016 година за кога е планирано ново задолжување на домашниот пазар на капитал не доспеваат долгови за враќање, министерот за финансии на аукцијата на домашни хартии од вредност на 8 ноември 2016 година побарува 12.2 милиони евра. Односно јавниот долг ќе го зголеми за нови 12.2 милиони евра, вели Наумов во пишаната изјава.

Според него, јавниот долг поради ова темпо на задолжување ги надмина критичните 50 отсто од БДП, граница која Меѓународниот монетарен фонд препорача да не се надминува.

Би можело да ве интересира

Албанија се задолжи со 650 милиони евра преку еврообврзница

А1он

Јавниот долг благо намален на крајот на 2020 година, на границата од 60 проценти од БДП

Жарко Настоски

Нето долгот на Македонија кон странство достигна речиси три милијарди евра

Жарко Настоски

„Standard & Poor’s“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава ББ- со стабилен изглед

Ана Ололовска

Во МојДДВ отсега повеќе дневни награди, но со помали износи

Жарко Настоски

Народна банка: Надворешниот долг се намалил за 64 милиони евра

Жарко Настоски