Нафтата поскапе на 76 долари за барел, се очекува да се намалат светските резерви

Од:

Цените на нафтата денеска се зголемија на меѓународните пазари на 76 американски долари, поддржани од тесните залихи и очекувањата за намалување на резерви во САД и светот.

На лондонскиот пазар цената на барелот порасна за 41 цент во споредба со претходното затворање, на 75,57 долари. На американскиот пазар со барел се тргуваше за 28 центи повисоко, на 74,38 долари.

Во фокусот на трговците на мало се залихите во САД и светот, со оглед на зголемената побарувачка на енергија за време на летните одмори и укинувањето на пандемиските ограничувања.

Аналитичарите проценуваат дека залихите на сурова нафта во САД минатата недела паднаа осма недела по ред, а најверојатно ќе опаѓаат и залихите на бензин.

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) процени денеска дека залихите на нафта во третиот квартал ќе се намалат најмногу во последните десет години, наведувајќи го остриот пад во јуни во САД, Европа и Јапонија.

Би можело да ве интересира

Пад на цената на нафтата по појавата на нов сој на коронавирус

А1он

Пекинг разговара за снабдувањето со нафта со земјите производители и со земјите потрошувачи

А1он

Бајден: Резервите на нафта во САД ќе ги намалат цените на горивата

А1он

САД им предлагаат на големите купувачи координирана продажба на нафта од стратешките резерви

А1он

Зголемени цените на нафтата на меѓународните пазари

А1он

БофА предвидува цената на барел нафта да се искачи до 120 долари

Ана Ололовска