На граѓаните не им се работи во „Бехтел и Енка“: Стигнале само 360 апликации за 2.000 работни места

Од:

Мал е бројот на македонски граѓани кои досега аплицирале за вработување во „Бехтел и Енка“, конзорциумот кој ќе ги гради патните коридори 8 и 10.

Ова го оцени премиерот Димитар Ковачевски од делницата Прилеп-Битола која е дел од коридорото 10д.

– „Бехтел и Енка“ во моментов разгледуваат 360 апликации од македонски граѓани од сите различни профили. И тоа е малку, бидејќи во моментов на конзорциумот му се потребни 2.000 работници – рече Ковачевски.

Тој посочи дека саемите за вработување треба да бидат поттик за сите наши со граѓани, без оглед на возраста, сите оние што се работоспособни и кои сакаат да работат на овој голем проект. До сега саеми за вработување се одржаа во Тетово, Гостивар и во Битола.

„Вакви саеми ќе бидат организирани и во други градови од државата со цел да бидат пополнети со наши македонски работници така како што стои и во договорот“, рече Ковачевски и додаде дека во текот на градбата на автопатските делници, потребата од работници ќе се искачи до 8.000 работници.

Би можело да ве интересира

Левица: Молк за скандалозниот оглас на ,,Бехтел и Енка” за северномакедонски јазик

За Груби пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се чипувани: Не одговори на прашањето зошто делува како менаџер на „Бехтел и Енка“

Орце Костов

(ВИДЕО) Рустеми: Ќе го разрешам надзорот на „Бехтел и Енка“ ако рече обвинителството, иако изборот е законски

(ВИДЕО) Рустеми: Не ме викнале на распит за надзорот на „Бехтел и Енка“, стојам на располагање на обвинителството

На распит во Обвинителство сите инволвирани во изборот на надзорот за автопатите на „Бехтел и Енка“

Орце Костов

Левица: Трошоците за „Бехтел и Енка“ ќе го изедат македонскиот буџет