ММФ ја зголеми проекцијата за растот на економијата за годинава на 3,2 отсто

Од:

Меѓународниот монетарен фонд во најновиот изештај ја ревидира стапката на раст за македонската економија годинава од три во априлската прогноза на 3,2 проценти.

За наредната година ММФ предвидува раст од 3,4 отсто, а до 2024 година 3,5 отсто.

Од земјите во регинот годинава најголем раст се прогнозира во Косово од 4,2 отсто, 3,5 отсто Србија, три отсто Црна Гора, Албанија и Хрватска.

За наредната година се предвидува раст од четири отсто во Косово и Албанија, 3,5 во Србија, 2,7 во Хрватска, 2,5 во Црна Гора.

До 2024 годинаво во регионот растот ќе достигне до четири отсто во Србија, Албанија и Косово, БиХ три отсто, Црна Гора 2,9 и Хрватска два отсто.

ММФ ја намали прогнозата за растот на светската економија на три отсто, што е 0,2 процентни поени пониска од последната априлска прогноза.

Би можело да ве интересира

Неделава ќе се носат уредбите за третиот сет мерки

Ана Ололовска

ММФ: Глобалниот банкарски сектор ќе остане под притисок до 2025 година

А1он

Наредната недела ќе почне носењето на уредбите за третиот сет мерки, најави Спасовски

Ана Ололовска

Анализа на ЕСЕ: Кризата особено влијаеше врз фирми основани и водени од едно лице, а особено врз оние управувани од жени

Ана Ололовска

Платежните картички и средствата граѓаните ќе ги добијат во периодот јуни-јули

Ана Ололовска

Ангеловска: При креирањето на мерките Владата мислеше на сите, кризата е можност и за структурни промени

Ана Ололовска