МЕПСО и Сименс Сиксон ќе ја ревитализираат 400/110 киловолтната трафостаница „Дуброво“

Од:

АД МЕПСО и конзорциумот Сименс Сискон денеска во Владата потпишаа Договор за ревитализација на 400/110 киловолтната трафостаница „Дуброво“ со кој се предвидува целосно да се замени примарната високонапонска и секундарната опрема на трафостаницата, што е стара 40 години.

dobivaj vesti na viber

Вредноста на договорот е 4,6 милиони евра, а ќе се финансира од сопствени средства на МЕПСО, грант од Вестерн Балканс Инвестмен Фрејмворк и кредит од Европската банка за обнова и развој. Ревитализацијата на трафостаницата „Дуброво“ ќе трае три години, а работите се очекува да почнат на почетокот на идната година.

Според најавите, со реализацијата на овој проект се очекува да се обезбеди зголемена сигурност и доверливост во работењето со високонапонската опрема, мониторинг во реално време, навремено детектирање и превенција на дефекти и оптимализација во управувањето со електро- преносниот систем.

Би можело да ве интересира

Украина извезува електрична енергија во Европската унија

Кузеска: Останува мерката за субвенционирање на цената на струјата до 80 отсто за граѓаните, се спречува драматично поскапување

РКЕ: Цената на струјата ќе се зголеми во просек за 7,4 %

Ана Ололовска

РКЕ ги објави пресметките на ЕВН: од поскапување ќе се спасат само оние што најмалку трошат

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ги очекува нов ценовен шок со новото покачување на струјата

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски: АД ЕСМ нема да дозволи големо покачување на цената на струјата за домаќинствата

Ана Ололовска