Либералната партија бара затворање на сите казина и спортски обложувалници во населени места

Од:

„Либералната партија ги охрабрува Владата и Министерството за финансии, по примерот на нашиот западен сосед Република Албанија да направи измени во Законот за игри на среќа и забавни игри. За таа цел потребно е да ги укине активностите на електронските игри на среќа (слот машини) во населените места.

dobivaj vesti na viber

Ваквите појави не одат во прилог на градење здрава нација и држава. Затоа бараме да се затворат сите казина и спортски обложувалници кои сега се наоѓаат во огромен број на главните улици низ градовите и селата во Македонија, и блиску до образовните институции. Предлагаме спортското обложување да се одвива само на интернет платформа, а казината да бидат достапни само во хотелите од висока категорија, или во зони на најмала оддалеченост од неколку километри од населените места“ се вели во соопштението на Либералната партија.

Би можело да ве интересира

Пензионер од гостиварско ограбил обложувалница

Двајца осомничени демолирале и запалиле казино во Тетово

А1он

Тинејџер нападнал вработен како обезбедување во казино

А1он

Нападнати три лица од Кратово во казино во Крива Паланка

А1он

АСОМ: Владата не го исполни ветеното, бараме итно воведување онлајн игри на среќа

Ана Ололовска

АПИС: Политички мотивирани предложените измени на Законот за игри на среќа пред локалните избори

Ана Ололовска