Ковачевски: Нова цена на струјата за домаќинствата најдоцна до 22 декември

Од:

Најдоцна до 22. декември Регулаторната комисија за енергетика ќе ја соопшти новата цена на електричнста енергија за 2023 година најави директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски.

– ЕСМ испрати цени на електрична енергија за тендерите за ЕВН Хоме, за Електродистрибуција и за Мепсо. Напорите се да нема зголемување на цената освен во делот на ддв то кое од пет ќе се врати на 10 отсто. РКЕ ја забрза постапката и помеѓу 20. и 22. декември ќе ги направи пресметките и ќе ја објави новата цена на струја за регулираниот пазар. Владата и ЕСМ сметаат дека треба да има интервенција за одредени категории и блокови- истакна Ковачевски.

Тој не ја откри висината понудата на ЕСМ за трите тендери но потврди декаво моментов производствена цена на мегават-час струја од домашните капацитети е 73 евра што е повеќе од цената од 48евра по која досега ЕСМ и продаваше струја на ЕВН.

Би можело да ве интересира

Николоски: Дали е случајно што РЕК Битола во време на Васко Ковачевски на иста фирма дава два тендери со исти суми, и двата со исти анекси од 20%

Ковачевски останува во ЕСМ: Прво ќе земам одмор од 20 дена па ќе процениме каде ќе бидам ангажиран

Орце Костов

Васко Ковачевски си заминува од ЕСМ за да му се посвети на семејството, одлуката била донесена пред енергетската криза

Орце Костов

Васко Ковачевски поднесе оставка од функцијата директор на ЕСМ

Орце Костов

Нов скок на цената на струјата: за 16 отсто поскапа е понудата од ЕСМ за ЕВН

Орце Костов

Општините ги пријавувале општинските згради, наместо да ги пријават училиштата за субвенционирана струја

Орце Костов