Васко Ковачевски поднесе оставка од функцијата директор на ЕСМ

Од:

Васко Ковачевски поднесе оставка од функцијата генерален директор на АД Електрани ЕСМ.

Тој беше назначен за генерален директор во јули 2019 година, а дојде на оваа функција од местото директор на РЕК Битола која ја извршуваше од јануари 2018 година.

Тој беше во два наврати пратеник во Собранието, а беше и советник во Советот на Општина Битола во периодот од 2013 до 2014 година.

Ковачевски ја депонирал оставката до премиерот Ковачевски, а двајцата попладнево на прес-конференција треба да соопштат официјални информации за неговото заминување.

Би можело да ве интересира

ЕСМ: РЕК Битола работи со три блока на мрежа, подготвени сме за грејната сезона

Орце Костов

ЕСМ почна да го санира цеквоводот на мостот „Беласица“

Парно во Скопје ќе има од недела иако цевководот под мостот „Беласица“ ќе биде пуштен во декември

Орце Костов

ЕСМ за неколку дена ќе почне да го подготвува „Беласица“ за новиот топловод, се чека дозвола од Град Скопје

Орце Костов

Државата ќе им го даде ХЕЦ Тиквеш на Грците во замена за стар и амортизиран Чебрен кој ќе го добие после 60 години

Орце Костов

Почна отстранувањето на оштетените цевки од топловодот во мостот „Беласица“