Јуанот влегува во клубот на најмоќните

Од:

Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека кинескиот јуан ќе влезе во „корпата“ на водечки светски валути. Тоа значи дека валутата официјално ќе стане – валута за „резерви“ на таа светска организација.

ММФ објави дека јуанот  ги исполнил сите постоечки критериуми да му се придружи на американскиот долар, еврото, јапонскиот јен и британската фунта како една од валутите што се користат  на таа глобална финансиска институција.

Шефот на ММФ Кристин Лагард која и претходно го предлагаше тој потег, оцени дека тоа ќе биде поттик за раст и стабилност на Кина и глобалната економија.

Уделот на одделни валути во „корпата“ се одредува според релативната важност на валутата во меѓународната трговија и финансии. Во корпата моментно е 41,9 отсто долар, 37,4 отсто евро, 11,3 отсто фунтата и 9,4 отсто јенот. Јуанот нема да се придружи се до октомври 2016 година и би требало да има удел од 10.92 отсто.

Би можело да ве интересира

Кина првпат годинава ќе произведе 50 отсто енергија од обновливи извори

Ана Ололовска

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Ана Ололовска

Путин: Русија и Кина се против политизација на спортот пред ЗОИ

Ана Ололовска

Кина остро демантира: Тоа е апсолутна лага

Ана Ололовска

Захарова: Очекуваме воена провокација во пресрет на Олимпијадата во Кина

Ана Ололовска

Бајден и јапонскиот премиер Кишида разговараа за Кина

А1он

Leave a Comment

2 × one =