valuta

Свет

Кина создава своја дигитална валута

А1он
Народна банка на Кина (ПБОЦ) набрзо ќе издаде сопствена дигитална валута, изјави заменик директорот на одделението за плаќање Му Чангчум. Кинеската дигитална валута ќе биде
Економија

Еврото порасна поради одбивањето на претседателот Матарела да дозволи формирање нова влада на Италија

А1он
Вредноста на еврото порасна денеска, откако италијанскиот претседател Серџо Матарела вчера одби да дозволи формирање на влада на партиите М5С и Лига. Можноста за формирање
Македонија

Вацлав Клаус и препорача на Грција да прифати заедничка валута со Македонија

А1он
Вацлав Клаус, доскорешниот претседател на Чешката Република, на шега и препорача на Грција да прифати заедничка валута со Македонија, како излез од финансиските проблеми и