ИЕА: Историско ниско ниво на побарувачка за енергија

Од:

Ковид-19 година се очекува да предизвика историско ниско ниво на побарувачка за енергија , како резултат на невиден пад на побарувачката за јаглен, нафта и гас, соопшти денеска Меѓународната агенција за енергија (ИЕА).

dobivaj vesti na viber

Глобалниот преглед на енергетската ефикасност на ИЕА се заснова на анализа на побарувачката на електрична енергија во текот на повеќе од 100 дена, за време на која голем дел од светот влезе во карантин во обид да ја контролира пандемијата.

Тие предвидуваат дека глобалната побарувачка на енергија ќе падне шест проценти во 2020 година – седумпати повеќе отколку за време на финансиската криза во 2008 година и најголем пад на годината по Втората светска војна.

Тоа би било еквивалентно на губење на целата побарувачка на енергија на Индија, трет по големина потрошувач на енергија во светот, соопшти ИЕА.

– Ова е историски шок за светот на енергијата, изјави Фатих Бирол, извршен директор на ИЕА.

Би можело да ве интересира

ИЕА ја намали прогнозата за побарувачката на нафта во 2022 година

Ана Ололовска

Македонија влегува во енергетска криза порачува Делегацијата на германското стопанство

Катерина Павлова-Николовска

Владата прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор во траење од 30 дена

Ана Ололовска

Еврокомесар предупредува дека енергетската сиромаштија во Европа може да се зголеми

Ана Ололовска

Вашингтон пост: Поради што се зголемуваат цените на енергијата во Европа?

Ана Ололовска

ИЕА предвидува годинава зголемување на емисиите на јаглерод диоксид за пет отсто

Ана Ололовска