Груевски: Постојано има интерес од странски инвестиции

Од:

500 нови вработувања со влегувањето на белгиската компанија „Ван Хол“, која во Македонија ќе произведува автобуси, најави премиерот Никола Груевски.

„Постојано се јавуваат нови заинтересирани странски компании за инвестирање во Република Македонија како резултат на условите што ги нуди државата и промоциите што постојано се прават, изјави премиерот Груевски.

Тој рече дека има интерес и за други две инвестиции од оваа област од кои едната во западниот дел на Македонија, а другата во околината на Скопје.

Би можело да ве интересира

Заев: Секоја криза е шанса, затоа планираме големи проекти

Жарко Настоски

ВИДЕО: Инвестиции од повеќе од осум милијарди евра, најави премиерот Заев за следните шест години

Ана Ололовска

Чекаме важни европски пари за обнова на економијата по ковид-кризата, вели Заев

Жарко Настоски

„Гересхајмер“ отвори фабрика во Бунарџик, инвестиција од 25 милиони евра и 400 работни места

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Дрекселмајер“ отвора нова производствена линија во Кавадарци и нов производствен погон во Куманово

Ана Ололовска

ВИДЕО: Заев во Делчево на почетокот на градежните работи за изградба на современ градски пазар

Ана Ололовска

5 comments

Bukefal 16/06/2012 - 15:40 at 15:40

Ајјјј, а

Reply
Bukefal 16/06/2012 - 15:42 at 15:42

Ама инвестиции има овде, нема невработени, плата европска од 1500 евра и да не кажеме што е подобро! Браво Грујче, само напред !

Reply
Gajver 16/06/2012 - 22:51 at 22:51

Се потепаа од сликање и пиење на сметка на народот. А инвестиции? За тоа ќе почекаме. Тие ќе дојдат ….. ама по многу години.

Reply
commanddevil 02/07/2012 - 20:23 at 20:23

lazi lazi gujooooo …lazi koj ke lazes ama nemoj gwujooo…narodov da go lazeees

Reply
commanddevil 03/07/2012 - 00:21 at 00:21

abre kolku gi ima ke mora da gi selektira. kuuup investitori

Reply

Leave a Comment

9 + 18 =