Германија повторно става во функција електрани на јаглен

Од:

Во Германија, како дел од мерките за заштеда на гас, се рестартира првата термоцентрала на јаглен, која веќе беше затворена, објави денеска Федералната агенција за мрежна инфраструктура.

Електраната Мехрум во Долна Саксонија, во сопственост на чешкиот концерн ЕПХ, е првата електрана што е реактивирана откако федералната влада ги усвои законските измени во средината на јули, кои овозможуваат повторно активирање на веќе затворените електрани на јаглен и нафта до на крајот на следната година кога се очекува да постигне висок степен на независност од гасот од Русија.

Електраната Мехрум престана со работа во декември минатата година и е дел од т.н енергетски резерви кои можат да се активираат во случај на потреба.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕСМ нема да се продава додека ДУИ е на власт, вели Бектеши за спојувањето на ТЕЦ Неготино и АД Електрани

Орце Костов

Ковачевски: ЕСМ сака да инвестира во енергија, не се прифатливи опциите и понтаму да менаџираме со Попова Шапка

Ана Ололовска

Васко Ковачевски нов генерален директор на АД ЕСМ

Ана Ололовска

ТЕ Битола 1 повторно во функција, се подобрува и здравствената состојба на повредениот работник

Ана Ололовска

Во тек подготовки за старт на ТЕЦ „Осломеј“

Ана Ололовска