Франција издвојува 200 милиони евра за уништување на вино

Од:

Француската влада ќе одвои 200 милиони евра за уништување на вишокот вино и поддршка за производителите поради падот на побарувачката за овој пијалок. Се повеќе луѓе пијат пиво, а индустријата има проблем со хиперпродукција, јавува Би-Би-Си.

Најголем дел од парите ќе бидат искористени за купување на вишок залихи, а алкохолот ќе се продава за употреба во производи како средства за дезинфекција на раце, средства за чистење и парфеми.

Истовремено, финансиска помош ќе имаат лозарите за преминување на други производи, како што се маслинките.

Според податоците на Европската комисија, до јуни годинава потрошувачката на вино е намалена за седум отсто во Италија, за 10 отсто во Шпанија, за 15 отсто во Франција, за 22 отсто во Германија и за 34 отсто во Португалија, додека производството во нивото на Европската унија се зголеми за четири отсто.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Туристи нападнати во близина на Ајфеловата кула, eден загина, двајца се повредени

Француски професор убиен затоа што покажувал карикатури на пророкот Мухамед

Горан Наумовски

Хорор во Франција: Си ги убил трите ќерки и се пријавил во полиција

Во Франција: Вооружени со ножеви нападнаа селски фестивал, убиено момче, ранети 18 лица

Горан Наумовски

Производството на вино во Европа достигна 16,1 милијарди литри

Предраг Петровиќ

Николовски: Македонското вино е нашиот најдобар промотор