Фондот за пензиско до утре ќе испрати податоци за исплата на јунските пензии до банките

Од:

Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија, информира дека податоците за исплата на пензиите за месец јуни до сите деловни банки ќе ги испрати најдоцна до утре и препорачува деловните банки преку своите филијали и експозитури да обезбедат готовинска исплата на пензиите за клиентите кои не користат картички во четири групи.

Првата група, како што наведуваат, која опфаќа исплата на пензија во висина до 11.000 денари, ќе се врши в петок на 26 јуни 2020, втора група е исплата на пензија во висина од 11.001 денар до 14.000 денари и ќе се врши во понеделник, 29 јуни, трета група за исплата на пензија во висина од 14.001 денар до 18.000 денари, во вторник, на 30 јуни и четврта група-исплата на пензија во висина од над 18.001 денар, во среда, на 1 јули.

Би можело да ве интересира

Пензионерите со дебитни картички од утре ќе располагаат со јулската пензија

Ана Ололовска

Поради пандемијата со Ковид-19 од утре предвремена и етапна исплата на пензиите за јули

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска и Шкријељ: Пензискиот фонд стабилен, пензиите редовни и зголемени за 722 денари во 2020 година

Ана Ололовска

МТСП: Над 320.000 пензионери ќе ја добијат јунската пензија предвреме, етапната исплата почнува утре

Ана Ололовска

Јунската пензија ќе почне да се исплатува од петок

А1он

Царовска и Шкријељ во Охрид: Пензиите се сигурни, исплатите се редовни

А1он