Евростат: Инфлацијата во еврозоната во септември се забрза на 10 отсто

Од:

Инфлацијата во еврозоната се забрза во септември, достигнувајќи 10 отсто, што ново највисоко ниво од воведувањето на еврото, покажаа денеска најновите проценки на Евростат.

dobivaj vesti na viber

Во август, инфлацијата изразена со хармонизираниот индекс на потрошувачки цени (HICP) во еврозоната изнесуваше 9,1 отсто.

Стапката на инфлација во септември претставува ново највисоко ниво од воведувањето на заедничката европска валута во 1999 година. Евростат ја пресметува инфлацијата од 1996 година.

Во споредба со август, потрошувачките цени во септември пораснале во просек за 1,3 отсто, што е повеќе од двојно повеќе од август, прикажа Евростат.

Замаец за зголемените цени во септември беше енергијата, што е за 40,8 отсто поскапа од истиот месец лани. Во август цената беше поскапа за 38,6 отсто од лани.

Овој месец забрзан е растот на цените и на храната, алкохолните пијалоци и тутунските производи, на 11,8 отсто, од 10,6 отсто во август.

Без промена на цените на енергијата и храната, инфлацијата изнесуваше 6,1 отсто, по августските 5,5 отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала максимумот

Поскапувањата на цените најголем проблем за Грците, покажува анкета

А1он

Евростат: Од почетокот на година речиси двојно намален европскиот увоз на енергија од Русија

Ана Ололовска

Годинава ќе ја завршиме со инфлација од 14,3 отсто, цените ќе ја празнат потрошувачката кошничка и следната година

Орце Костов

Инфлацијата во октомври 19,8 отсто, постои ризик да се зголеми повеќе

Орце Костов

Раст на инфлацијата во Србија, зголемување за 15 отсто од октомври лани

А1он