Деспотовски: До крајот на годината вкупниот износ на инвестиции ќе надмине 300 милиони евра

Од:

Дирекцијата на технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ) заклучно со минатиот месец има потпишано договори во износ од 160 милиони евра, а очекувањата се дека до крајот на годината вкупниот износ на инвестиции ќе надмине 300 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Директорот на Дирекцијата на ТИРЗ, Јован Деспотовски вели дека уште два договори се во финална фаза, а за седум-осум договори за кои разговорите се завршени, се чека одговор од Комисијата за заштита од конкуренција.

– Заклучно со минатиот месец, ТИРЗ има потпишано договори во износ од 160 милиони евра. Имаме уште два договори кои се во финална фаза што значи дека разговорите со инвеститорите се завршени и имаме уште седум до осум договори за кои разговорите се затворени, но се очекува Комисијата за заштита од конкуренција да се произнесе. Значи, зборуваме за вкупен износ на инвестиции кои ќе надминат 300 милиони евра, изјави Деспотовски, одговарајќи на новинарски прашања по денешната средба со новинари на која беше образложен Стратешкиот зелен инвестициски фонд, кој е дел од Планот за забрзан економски раст што Владата го усвои на седница во вторникот.

Би можело да ве интересира

Бектеши: Почна со работа новиот производствен погон на Леар и Нормак во ТИРЗ Тетово, инвестиција од 15 милиони евра и до 1.500 нови вработувања

Ана Ололовска

ВИДЕО: Француски „Акуо Енерџи“ ќе гради соларен парк за 94.000 домаќинства кај Штип, вреден 270 милиони евра

Ана Ололовска

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Македонија

Ана Ололовска

Почна новата кампања за економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан

А1он

Ќе се градат луксузни ски центри на Јабланица, Бушова планина и на Караџица

Ана Ололовска

Почнува реализацијата на „Вирови“ – најголемата директна гринфилд инвестиција во македонската економија

Ана Ололовска