Богов очекува ММФ да потврди дека Македонија е во добра финансиска кондиција

Од:

Мисијата на ММФ од вчера го почна мониторингот на состојбите во македонската економија откако заврши Програмата за претпазливост. Гувернерот Димитар Богов, кој вчера имаше средба со членовите на Мисијата, очекува заклучокот да биде дека Македонија е во добра финансиска кондиција и дека може без проблем да ги сервисира обврските од кредитната линија за прептазиловист.

dobivaj vesti na viber

– Вчера ја имавме првата почетна средба со Мисијата на ММФ. Целта на оваа мисија ткн. постпрограм мониторинг значи следење на состојбите по завршувањето на програмата што ја имаше Македонија, односно кредитната линија за претпазливост, изјави денеска гувернерот додавајќи дека „монетарците“ вообичаено ќе видат и какви се сега движењата во економијата и сето она што стандардно ги интересира.

Според Богов, ќе нема позасилен мониторинг, и мисијата е за потребите на ММФ, а не за земјата. Потенцира дека се се сведува на стандардни консултации и оти во рамки на тоа се прави мало дополнително скенирање на состојбите чисто за потребите на ММФ да оцени какви биле ефектите од програмата што сме ја имале во претходните две години.

– Целта на ММФ секогаш е да видат дали земјата може да ги враќа обврските што ги напрвила кон ММФ, затоа што пред се заинтересирани се да ги добијат парите назад. Не се сомневам дека нивниот конечен заклучок ќе биде дека Македонија е во добра финансиска кондиција и дека може без проблем да го врати кредитот што го користеше од ММФ пред две години, истакна Богов.

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд ќе престојува во Македонија до 16-ти овој месец. Освен со Богов, Мисијата ќе има средби со министерот за финансии Зоран Ставрески, со банкари, бизнисмени и со опозицијата.

Би можело да ве интересира

ММФ со Извештај за аранжманот ПЛЛ – високи оцени за монетарната политика, финансискиот сектор и банкарската супервизија

Шефицата на ММФ ја повика Кина да ја омекне стратегијата за борба против коронавирусот

Годинава ќе ја завршиме со инфлација од 14,3 отсто, цените ќе ја празнат потрошувачката кошничка и следната година

Орце Костов

Инфлацијата во октомври 19,8 отсто, постои ризик да се зголеми повеќе

Орце Костов

Собранието ги донесе законите за задолжување кај ММФ и Светска Банка

Предупредување од ММФ: Прогнозите за светската економија се мрачни, особено во Европа

Катерина Павлова-Николовска