Белгија: Цената на горивото достигна историски рекорд

Од:

Министерството за економија на Белгија информира денеска дека горивата повторно поскапуваат, цените достигнаа рекорд без преседан во земјата, јави дописничката на МИА од Брисел.

dobivaj vesti na viber

Од утре во Белгија бензинот 95 поскапува за 0,121 евро и со тоа сега чини 2,13 евра на пумпа, додека бензинот 98 достигна 2,3700. Иста е ситуацијата и со дизелот, вклучително и дизелот за греење кој поскапува до 1,31 за литар.

Причината за ова рекордно поскапување е зголемувањето на цената на нафтата, е со санкциите донесени вчера на ниво на ЕУ против руската нафта, ситуацијата дополнително ќе се влошува предупредуваат економистите.

По најавата вчера дека ЕУ воведува постепено ембарго врз нафтата од Русија, цените на светските берзи рипнаа.

Вчера во Белгија синдикатите се мобилизираа на национално ниво да протестираат против зголемувањето на цените на енергијата, но и на прехранбените производи, додека пак платите не следат. Синдикатите се бунат и поради рекордните профити на големите компании и акционерите во време на најголемата економска криза во последните 70 години.

Би можело да ве интересира

Oткриени повеќе од сто можни случаи на трговија со луѓе во Белгија

А1он

Белгија: Нуклеарните реактори ќе продолжат со работа уште 10 години

Ана Ололовска

Белгија го одбележува националниот празник со прослава за прв пат по две години пандемија

Ана Ололовска

Поранешна водителка и новинарка е новата министерка за надворешни работи на Белгија

Ана Ололовска

Белгиската министерка за надворешни работи Софи Вилмес поднесе оставка

Ана Ололовска

Во Белгија расте бројот на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска