Бектеши ќе бара средба со ССМ за утврдувањето на минималната синдикална кошничка

Од:

Министерот за економија Крешник Бектеши утре ќе побара средба со Сојузот на синдикатите на Македонија бидејќи од соработниците во Министерството за економија е утврдено дека има грешка во пресметката на минималната синдикална кошничка.

-Можеби е ненамерна, а можеби и техничка грешка, но факт е дека минималната синдикална кошничка во нашата држава не е 50.000 денари и не надминува 43.000 денари согласно методологијата што била претходно. Тоа значи дека од август па наваму два пати се калкулира инфлацијата во методологијата и во сите елементи кои беа наведени во претходната методологија, појасни Бектеши.

Посветени сме, порача министерот, на зголемување на платите и пензиите и ќе креираме дополнителни мерки со премиерот и со министерот за финансии.

-Граѓаните да бидат спокојни дека кризата сигурно нема да биде целосно на нивниот грб. Сите ќе покажеме солидарност – ние ќе се откажеме од давачки, компаниите ќе се откажат од профити, а граѓаните треба да бидат најмалку погодени, бидејќи ние постоиме за нив, потенцира Бектеши, по посетата на маркет во Скопје, каде со премиерот Димитар Ковачевски и директорот на Државниот пазарен инспекторат Горан Трајковски извршија увид дали се намалени цените на млечните производи и тестенините.

Министерот Бектеши најави дека наскоро ќе излезат со информација за листата на прехранбените производи за кои ќе има ревидирана стапка на ДДВ.

Основните прехранбени производи ќе останат со повластена стапка, но не и луксузните што не ги користат повеќето од граѓаните.

-Листата на прехранбени производи за менување на стапката на ДДВ е споделена со сите засегнати страни, и со производители и со здруженијата на граѓаните и со стопанските комори. За основните прехранбени производи се знае дека ќе останат пет проценти, но за жал од претходните одлуки од пред седум, осум и десет години има проиозводи кои се со пет отсто, а денеска се луксузни и повеќето од граѓаните не ги ни користат. Зошто тие да бидат пет отсто кога можеме да направиме дополнителни други мерки со цел барем основните да бидат поевтини? За кратко време ќе излеземе во јавност во делот на репрограмирање на стапките на ДДВ за одредени производи, рече Бектеши.

Би можело да ве интересира

ССМ поднесе барање до Судскиот совет за разрешување на тројцата врховни судии кои донесоа одлука за одземање на работничкиот дом

Судскиот совет добил претставка и постапува по одлуката на Врховен суд за зградата на ССМ

ССМ бара оставка од тројцата судии што ја донеле одлуката за одземање на зградата, најавуваат постапка и пред Судскиот совет

Трендафилов: Со „плата во плико“ работниците стануваат модерни робови

Ковачевски-Трендафилов: СДСМ е на страна на работниците, нема да дозволиме поигрување со синдикалното движење

Горан Наумовски

Врховен потврди: Зградата на ССМ е одземена по пресуда во корист на државата

А1он