Започна снимањето на хрватско-македонскиот филм „Таја носеше црлена шамија“

Од:

По неколкумесечна стагнација која беше предизвикана поради КОВИД-19, денеска во Хрватска почнува со снимање филмот „Таја носеше црлена шамија“ („Nosila je rubac črleni“), хрватско-македонска копродукција, во режија на Горан Дукиќ.

Филмот е во продукција на Швенк од Хрватска, а македонски копродуцент е Вертиго Вижуал. Филмот е поддржан од Агенцијата за филм.

Приказната, по сценарио на Сандра Антолиќ, го следи семоќниот и сезнајниот наратор Исус Христос, не помалку сезнајната тетка Анка и љубопитната прасица Беба, кои се главните ликови на оваа романтична рурална комедија со пеење, сместена во питомото Загорје во воените 1990-ти. Со ситниот вез на слатко-горки заплети доминираат драмата на првата свинска љубов во време на воздушна тревога и дефектот на една фризерска хауба насред полузавршена фризура.

Агенцијата за филм даде Предлог-протокол за снимање филмови во услови на КОВИД-19 до Комисијата за заразни болести, за кој се чека одобрување.

Би можело да ве интересира

Почина познатиот британски режисер Алан Паркер

А1он

Светска премиера на краткометражниот филм „Вера“ на Балкан филм фестивал во Измир

Ана Ололовска

Реакција од Агенцијата за филм на соопштението од Министерството за култура

Ана Ололовска

Министерството за култура се оградува од соопштението на Агенцијата за филм во врска со истрагата на Антикорупциска

Ана Ололовска

Во Битола отворена изложба „50 години традиција“ – Фестивал „Илинденски денови“

Ана Ололовска

Се снима филм за Тома Здравковиќ

Ана Ололовска