Свечености по повод 74-годишнината од основањето на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј

Од:

Во рамки на свеченостите по повод одбележувањето на 74-годишнината од основањето на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј и одбележувањето на Денот на светите браќа, кој воедно е и патронен ден на Универзитетот, денеска во рамки на универзитетскиот кампус ќе биде положено цвеќе на нивниот споменик.

Вечер, во Македонската филхармонија ќе се одржи Свечена академија која ќе почне со интонирање на државната химна на Република Северна Македонија, свечената химна на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и тудентската химна „Гаудеамус“.

Пригодна реч на Академијата ќе одржи ректорот на Универзитетот, проф. д-р Никола Јанкуловски, по што ќе следува уметничка програма на ансамблите на ФМУ – Скопје. 

Би можело да ве интересира

Уписи на УКИМ – слободни 10 473 места за бруцоши на 23-те факултети

Билјана Ангелова избрана за ректорка на УКИМ

Катерина Ѓуровски

Избор на ректор на УКИМ, во избирачкиот список запишани 1419 гласачи

Ана Ололовска

Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Ана Ололовска

Џафери и македонска делегација на молебен во базиликата „Сан Клементе“ во чест на Свети Кирил и на аудиенција кај папата Франциск

Ана Ололовска

Започна дводневното одбележување на Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, 24 Мај