Средба Исмаили – Манчевски по повод светската премиера на „Врба“

Од:

Министерот за култура Хусни Исмаили денеска во својот кабинет имаше средба со режисерот Милчо Манчевски по повод претстојната светска премиера на неговиот шести игран филм „Врба“ на Филмскиот фестивал во Рим.

-На средбата стана збор за најновиот игран филм на Манчевски „Врба“ чија премиера ќе биде на 19 октомври на 14. Филмски фестивал во Рим. Станува збор за прв македонски филм во официјална селекција меѓу 30-ина филмови на овој фестивал, кој е најмлад меѓу елитните фестивали во светот и на кој светски премиери досега имале многу оскаровци, соопшти Министерството за култура.

„Врба“ е во продукција на „Банана филм“ и е македонско-унгарско-белгиска копродукција со учество на Албанија. Филмовите на Манчевски се дистрибуирани во повеќе од 50 земји и досега имале повеќе од 250 фестивалски проекции.

Би можело да ве интересира

Рекордна гледаност на „Врба“, екипата на филмот вечер на средба со публиката во „Милениум“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Играниот филм „Дедо и внук“ идниот месец премиерно во Охрид

Ана Ололовска

Втор дел од четвртиот КРИК – Фестивал за критичка култура

Ана Ололовска

Филм и дискусија за зачувување и промоција на социјалистичкото наследство

Ана Ололовска

Кристијан Бејл повторно ослабна 35 килограми за улога

Татјана Ташкова

Николас Кејџ ќе го глуми Николас Кејџ во филм за Николас Кејџ

Татјана Ташкова