„Севилскиот берберин“, во МОБ

Од:

На сцената на Македонската опера и балет (МОБ), во петок, со познатата опера „Севилскиот берберин“, ќе се одбележат 10 години од меѓународната кариера, на тенорот Благој Нацоска.

Покрај Нацоски како „грофот Алмавива“, настапуваат и Кармине Монако од Италија како „Дон Бартоло“, како и неговите сонародници, Адријана Јоција како „Розина“, Франческо Верна како „Фигаро“ и Кристијан Фаравели, како „Дон Базилио“.

Во улогата на „Берта“ е Марика Поповиќ, „Фиорело“ го толкува Драган Ампов, „Амброзио“ е Андреја Наунов, а „офицерот“ е улога на Кристијан Антовски.

Претставата започнува во 20 часот.

Би можело да ве интересира

Концерт „Легендите живеат вечно“ во Македонска Филхармонија

Предраг Петровиќ

Оперската претстава „Турандот“ од Џакомо Пучини во Национална опера и балет

Предраг Петровиќ

Пријавата за напад стигнала во МНТ, полицијата апелира на смиреност, евакуирани повеќе институции

Ландов

Полицијата го блокираше центарот на Скопје, неофицијално има дојава за бомба

Ландов

Гала оперски концерт и балет „Болеро“ в петок во НОБ

Ана Ололовска

Гала оперски концерт во НОБ

Ана Ололовска