Распишан литературен конкурс на тема „Вапцаров, писател со револуционерни идеи” во Делчево

Од:

Во Делчево распишан е награден литературен конкурс за возрасни и деца на тема „Вапцаров, писател со револуционерни идеи“. Конкурсот е дел од одбележувањето на вториот дел од годишната манифестација „Вапцарови бранувања 2021“.

dobivaj vesti na viber

-Националната установа Центар за култура „Никола Јонков Вапцаров“- Делчево во рамки на овогодишната манифестација „Вапцарови бранувања 2021“, која е поделена во неколку дела, распишува Награден литературен конкурс. Конкурсот на тема „Вапцаров, писател со револуционерни идеи“ е поделен во категорија за најдобра литературна творба за возрасни и најдобра литературна творба за деца, информираа од Центарот за култура во Делчево.

Пријавувањето литературни творби на горенаведената тема, како што додадоа, е најдоцна до 3 декември 2021.

-Учениците своите творби потпишани со шифра треба да ги достават до своите наставници по македонски јазик, додека возрасните автори тоа можат да го сторат на адреса НУЦК „Никола Јонков – Вапцаров“, улица „Светозар Марковиќ“ бр.1, 2320 Делчево (со назнака за литературен конкурс), додадоа од Центарот за култура.

За трите најдобри творби во двете категории ќе бидат доделени плакети.

Би можело да ве интересира

Пуштен во употреба отсечениот мост во село Тработивиште

Ана Ололовска

Појава на труење на кучиња во делчевско

А1он

Интерактивна визија во рамки на манифестацијата ,,Вапцарови бранувања” утре во Делчево

А1он

Изложбата на карикатури на тема Ковид-19 во Делчево

А1он

Кочанчанец уапсен поради непријавени пари на граничен премин Делчево

А1он

Одржан концертот „Живеј со музика“ во Делчево

А1он