Почна меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“

Од:

Со детската претстава „Волшебната флејта“ во изведба на Театарот за деца и младинци од Скопје, синоќа во спортскиот центар „Ново Лисиче“ беше отворен шестиот меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“.

На отворањето на фестивалот присуствуваа градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, директорот на „Театар комедија“, Сашо Ристовски, и претседателката на Советот на Општина Аеродром, Ивана Цветковска.

„Ова е уникатна можност за љубителите на театарот да проследат квалитетни претстави од македонската и меѓународната сцена“, изјави Цветковска најавувајќи дека Општината и натаму ќе го поддржува фестивалот.

„Гола месечина“ вечер продолжува со урнебесната комедија „Кнегињата од Фоли Бержера“ од славниот Жорж Фејдо во изведба на театарот Народно позориште од Ниш.

Претставите почнуваат секој ден од 20 часот, а влезот е бесплатен.

Би можело да ве интересира

Прилепскиот театар одбележува 70 години постоење

А1он

„Мојот маж“ – премиера на Драмски театар според расказите на Румена Бужаровска

Ана Ололовска

Струмичкиот театар учествуваше на фестивалот во Вировитица

Ана Ололовска

Театар Комедија со нов репертоар за месец март

А1он

Стота изведба на „Пипи Долгиот Чорап“ на Театарот за деца и младинци

Ана Ололовска

Шест претстави на тетовски Театар во текот на февруари

Ана Ололовска